Su İsrafı

Su İsrafı

Su kaynakları; hızlı nüfus artışı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle giderek azalıyor. İnsanın en temel ihtiyaçlarının başında gelen suya olan erişimimizin sınırlanması, hayatımızı büyük ölçüde etkileyecek bir sorun. Ancak alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç ufak değişiklikle, evdeki su tüketiminizi azaltabilir ve çevreye olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz! Önerilerimiz için okumaya devam edin.

Suyu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Evdeki su tüketiminin yaklaşık olarak %40-%50’si banyoda yapılır. Peki banyoda su israfı nasıl önlenir? İşte önerilerimiz:

  1. Yorucu bir günün ardından sıcak bir banyo yapmak harika bir fikir gibi görünebilir. Ancak küveti doldurmak için yaklaşık olarak 150-200 litre su gerekmektedir. Eğer banyo yapmak istiyorsanız, küveti tam değil, yarım doldurmayı tercih edebilirsiniz.
  1. Yorucu bir günün ardından sıcak bir banyo yapmak harika bir fikir gibi görünebilir. Ancak küveti doldurmak için yaklaşık olarak 150-200 litre su gerekmektedir. Eğer banyo yapmak istiyorsanız, küveti tam değil, yarım doldurmayı tercih edebilirsiniz.
  2. Duş almak, banyo yapmaktan çok daha tasarrufludur. Duş sürenizi 5-6 dakikayla sınırlayarak, her duş esnasında 50 litre kadar daha az su harcayabilirsiniz. Yine şampuan ve sabunlanma esnasında suyu kapatarak, büyük miktarda su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  3. Diş fırçalarken su tasarrufu yapmanız mümkün. Fırçalama esnasında musluğu açık bırakıp su akıtmayın. Aynı yöntemi, tıraş olurken de uygulamaya özen gösterin.
  4. Banyonuzda tasarruflu duş başlığı ve sifon kullanmayı tercih edin.
  5. Duş almadan önce suyun ısınmasını beklerken akan suyu kovaya doldurabilir, sonrasında bu suyu klozete dökmek ya da arabanızı yıkamak için kullanabilirsiniz.

Su İsrafının Nedenleri

Günümüzde birçok evde günlük su tüketimi, olması gerekenden çok daha fazla. Göz ardı edilen küçük detaylar, fazla su tüketimine yol açıyor. İşte su israfına neden olan başlıca nedenler:

  • Su damlatan musluklar: Atalarımızın ‘Damlaya damlaya göl olur’ sözü ne kadar da doğru. Su akıtan muslukların, günde 30-200 litre su kaybına neden oldukları biliniyor. Bu nedenle damlayan musluklarınızı bir an önce onarın.
  • Su kaçağı: Evinizde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Bunun için önce tüm musluklarınızın kapalı olduklarından emin olun. Daha sonra su saatinize bakın, eğer saat dönüyorsa bunun nedenini araştırın.
  • Boş makine çalıştırmak: Çamaşır ya da bulaşık makinelerini tam olarak dolmadan çalıştırmak, gereksiz su tüketimine yol açar. Makinelerinizi çalıştırmadan önce dolu olduklarından emin olun.

Temizlikte Su Tasarrufu

Banyonuzu temizlerken de su tasarrufu yapabilirsiniz. Su kullanarak yapacağınız temizlik yerine etkili temizleyicileri tercih edin. Örneğin Cif’in banyo temizliği için özel ürünlerini kullanarak, etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Banyolarda evin diğer bölümlerine oranla daha fazla bakteri ve mikrop bulunduğu için, Domestos gibi etkili çamaşır sularıyla temizlik yapmanız, su harcayarak yapacağınız temizlikten çok daha etkili olacaktır.

Muslukların boşa akmasını engellemek, tasarruflu duş başlığı kullanmak gibi basit ve pratik yöntemlerle evinizdeki su israfını en aza indirmeniz mümkün. Bu sayede hem faturalarınız düşecek hem de gelecekteki su sıkıntılarının önüne geçmiş olacaksınız!

Tags

Su Kaynakları

İçilebilir Su Kaynakları

Yeryüzündeki Su Kaynakları Nelerdir?

Yeryüzünün en yaygın maddesi olan su, aynı zamanda yeraltınında önemli maddelerinden biridir. Su, bütün canlıların en gerekli maddesidir. Yeryüzünün dörtte üçü sularla kaplıdır. Dolayısıyla suyun büyük bir kısmı denizlerde yer alır. Karalarda ise sular göl, akarsu, kaynak ve yer altı suları olarak bulunur. Geldiği yer ve içindeki maddeler bakımından sular;

***yağış suları
***yeraltı ve kaynak suları
***yer üstü suları
***maden suları ve sıcak sular olmak üzere ayırt edilir.

Su, coğrafi yörenin çok önemli bir parçası ve vazgeçilmez bir unsurudur. Yerleşme yerleri birinci derecede suyun bulunmasına bağlı olduğu gibi, tarım işleri de suyun varlığına bağlı olarak gelişir. Ayrıca sanayinin kurulması ve gelişmesinde de suyun önemi büyüktür. Buna göre, suyun değeri bir coğrafi etmen olarak büyüktür. Medeniyetlerin kaynağı çok yerde suya dayanmıştır. Tarih boyunca gelişmiş türlü medeniyetler, genelikle akarsu kıyılarında ya da bol ve kolay su elde edilen yerlerde belirmişlerdir. Örneğin; Mısır, Sümer, Orta Asya medeniyetleri gibi.

Su Deposu Hacimleri

Su deposu suya devamlı erişimin olması gereken her yerde kullanılmaktadır.Özellilkle sağlık ve hijyen bakımından kısa süreli su kesintileri bile telefisi zor olan sonuçlar doğurmaktadır.Evlerden başlayarak, okullarda, hastahanelerde, askeri birliklerde, fabrikalarda suyun olmaması başı çıkılmaz ve tahammül edilmez bir durumdur.Tesisata doğru şekilde entegre edilmiş olan ve ihtiyaca göre kapasitesi doğru seçilmiş bir su deposu, her hangi bir sebebten dolayı meydana gelebilecek kesintilerde devreye girerek su ihtiyacınızı karşılıyacaktır.Su deposu almadan önce kullanacağını yerdeki günlük su tüketimi ile ilgili bilgiye sahip olmanız doğru büyüklükte su deposu almanız için önemli bir kriterdir.Su deposu kullanılacak birimde çatıda kullanılacaksa yer çekimi sayesinde bütün noktalara su ulaşaçaktır, ancak depo zeminde ise bir pompa vasıtası ile suyun basılması gerekecektir.

Su deposu üretimini Renkplas olarak iki ayrı modelde yapmaktayız.Dikey su deposu modeli 100 litreden başlayarak artan hacimlerde 15 farklı kapasitede, 20.000 litre hacime kadardır.Yatay su deposu ise 300 litre hacimden başlayarak ve artan kapasitelerde, 5.000 litreye kadar 5 farklı kapasitede üretilmektedir.Su deposu imalatında kullandığımız hammadde polietilen olup, kendi tasarı ve imalatımız olan özel kalıplar vasıtası ile rotasyon makinelerinde, monoblok yani tekparça olarak üretilmektedir.Polietilen su deposu  farklı malzemelerden üretilen su deposu na göre sonderece hafif ve dayanıklıdır.Su deposu konulacak zeminin düz olması ve tesisat bağlantıları için uygun olması gerekmektedir.Renkplas tarafından üretilmekte olan su deposu imalat hatalarına karşı 2 yıl garantilidir.

Tags, , , ,

Su Deposu Fiyatı

Mehaba 5.000 litre dikey su deposu fiyatını öğrenebilirmiyim.

Tags, , , , ,